Kair, największe miasto Afryki

Kair, piramidy, sfinks, faraon – wszystkie są symbolami Egiptu, który jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Rzeka Nil

Kair jest stolicą Egiptu oraz największym miastem w Afryce. To ogromne miasto, pełne kontrastów. Od nowoczesnych budynków zachodnich banków, po ludzi mieszkających na cmentarzach. Bezwątpienia główną atrakcją Kairu jest Giza (w praktyce miejscowość obok, znajdująca się w aglomeracji miasta), gdzie starożytne piramidy przyciągają miliony turystów każdego roku. Co jest zatem cudownego w tych przesiąkniętych historią terenach?

Myślicie o Egipcie, wyobrażacie sobie pewnie od razu piramidy na pustyni. Jest to obowiązkowa wycieczka, gdy odwiedza się ten kraj. Na żywo robią one jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach widzianych zwykle w podręcznikach do historii. Największy podziw wzbudziła w nas (i chyba w pozostałych turystach również) piramida Cheopsa. Nic dziwnego – w końcu to jeden z siedmiu cudów świata. Jej rozmiary są niebywałe i dla niektórych trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób została wzniesiona w starożytności. Zresztą cały kompleks piramid i innych obiektów tam znajdujących się (Wielki Sfinks, świątynie itp.) jest przyczyną wielu pseudonaukowych spekulacji, których popularyzacja trwa od bardzo dawna. Do dziś można napotkać coraz to nowsze teorie.

Kiedy odwiedzicie Kair, pamiętajcie, że warto wybrać się do Muzeum Egipskiego. Zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami kultury starożytnego Egiptu. Liczba eksponatów zachwyca. Macie okazję zobaczyć mumie, prawdziwą maskę Tutanchamona oraz masę mniejszych oraz większych figurek tworzonych ponad 3 tysiące lat temu. Niektórym będzie przeszkadzać, że eksponaty umieszczone są na starych, zakurzonych szafach. My jednak uważamy, że całość tworzy świetny klimat, a szukanie tego typu problemów jest nieco wymuszone.

NIestety bardzo przykry widok… dzieci pracujące przy wielbłądach. Co dla nas, Europejczyków jest niebywałe, dla biedniejszych krajów jest to niestety normą.
Mało artystyczne zdjęcie Sfinksa 😉 ale taki właśnie jest w rzeczywistości

O autorze

Hej! Z tej strony Ania i Piotrek.Na blogu przedstawiamy relacje z naszych wyjazdów, które możecie traktować jako garść inspiracji do własnych podróży. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy :) więcej o nas