Tygodniowy pobyt na Riwierze Tureckiej: Alanya

Alanya jest jednym z najpopularniejszych kurortów Riwiery Tureckiej.

Symbolicznym obiektem tego nadmorskiego miasta jest twierdza, która położona jest na szczycie klifu. Pochodzi ona z XIII wieku, a jej turecka nazwa brzmi Alanya Kalesi. Można się do niej dostać pieszo, lecz kilkukilometrowa droga przeznaczona jest raczej dla osób wytrwałych i kochających górskie wzniesienia – mówiąc krótko: jest stromo. Jeśli zależy Wam na szybszym dostaniu się do Zamku, to od 2017 roku działa kolej gondolowa i jest otwarta dla wszystkich turystów. Decydując się na nią, można podziwiać otaczające panoramy tureckie. Długość wjazdu to niespełna kilometr.

Inną atrakcją turystyczną, która może dodatkowo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, jest Jaskinia Damlatas. Po dotarciu do jej głównej komory możemy podziwiać niezliczone liczby stalaktytów oraz stalagmitów. Niektóre z nich zaczęły się tworzyć kilkanaście tysięcy lat temu. Wspomnieliśmy o zdrowiu, ponieważ panująca tam stała temperatura oraz wilgotność powietrza korzystnie wpływają na układ oddechowy człowieka. Alanya proponuje również przybywającym turystom odwiedzanie innych jaskiń lądowych oraz morskich.

Na zwiedzających czekają również inne obiekty, które pozwalają poznać nieco historii tego kraju. Położone blisko Jaskini Damlatas Muzeum Archeologiczne zaprasza wszystkich miłośników starożytnego życia. Można tam podziwiać wiele eksponatów, które wystawiane są wewnątrz budynku, jak i na terenach zewnętrznych należących do tego muzeum. Odwiedzić warto też Muzeum Ataturka, czyli skupiające się na postaci pierwszego prezydenta Turcji.

Wielu turystów spędza wakacje na południu Turcji ze względu na panujące tam wysokie temperatury oraz dużą liczbę plaż, które przyciągają swą kameralnością. Ten drugi aspekt zwłaszcza nam się spodobał, bo nie jesteśmy miłośnikami tłumów. Do jednej z takich spokojniejszych plaż należy Mahmutlar. Popularniejszymi są jednak Kestel, Kleopatra czy Damlatas. Położone są bliżej lub tuż przy twierdzy, co przekłada się na większą liczbę gromadzących się na nich turystów. Nie brakuje również knajpek, wypożyczalni leżaków czy sprzętu do pływania.

Zamek w Alanii

Jaskinia Damlatas

O autorze

Hej! Z tej strony Ania i Piotrek.Na blogu przedstawiamy relacje z naszych wyjazdów, które możecie traktować jako garść inspiracji do własnych podróży. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy :) więcej o nas