Parki narodowe USA: Joshua Tree, Zion, Death Valley

Z 59 parków narodowych na terenie Stanów Zjednoczonych udało nam się odwiedzić zaledwie kilka z nich, w tym Joshua Tree, Zion oraz Death Valley.

Park Narodowy Joshua Tree

Joshua Tree jest jednym z kilku parków narodowych położonych w Kalifornii, w których byliśmy. Niech nie zmyli Was pustynny teren, ponieważ liczba atrakcji jest tutaj bardzo duża. Joshua Tree składa się z bardzo wielu szlaków, więc wszystkie osoby, które kochają naturę, poczują się jak w raju. Co nas najbardziej zafascynowało? Skały, które przybierały rozmaite kształty (np. przypominające łuki Arch Rock). Nie spotkaliśmy nigdzie wcześniej takich terenów. Jeśli obawiacie się zatem, że przeważać będzie wyłącznie otaczający piach, to grubo się mylicie.

O Joshua Tree słyszeliśmy za sprawą U2. Już wtedy wymarzyliśmy sobie, że odwiedzimy ten park narodowy w USA i zobaczymy na żywo drzewo Jozuego. Właśnie ono jest jednym z największych przyciągaczy turystów z Ameryki oraz całego świata.

Możemy wymienić jednak kilka innych atrakcji turystycznych parku Joshua Tree. Przyjezdni uwielbiają robić zdjęcia Skull Rock. Czym zasłynęła ta skała? Przypomina ona bowiem ludzką czaszkę, co od razu rzuca się w oczy. Na terenie parku znajdują się również oazy, które zaopatrywały w wodę żyjących tu dawniej Indian. Jedna ze słynniejszych nazywa się Cottonwood Spring. Korzystali z niej także poszukiwacze złota.

Park Narodowy Zion

Park Narodowy Zion to odpowiednie miejsce dla wszystkich miłośników gór. Ten teren w USA znakomicie pokazuje, jak cudowna może być otaczająca nas natura. Kiedy przechadzaliśmy po wyznaczonych ścieżkach, podziwiając skalne tunele oraz robiące wrażenie szczyty. Czytaliśmy o tym parku wcześniej na różnych forach czy blogach internetowych, gdzie wyraźnie pisano, że jest to miejsce wyjątkowe. Przekonaliśmy się na własnej skórze, że jest to prawda.

Zion jest Parkiem Narodowym położonym w południowo-zachodniej części stanu Utah. To miejsce dla prawdziwych twardzieli, ponieważ słynna trasa Angels Landing – choć wzbudza zainteresowanie wśród wielu przyjezdnych – jest wymagającym szlakiem turystycznym. Podziwianie krajobrazów (w trakcie pokonywania tej ekstremalnej trasy) łączy się z koniecznością przechodzenia wąskimi alejkami ciągnącymi się wzdłuż przepaści. Nie każdy odważy się, by zmierzać pewnym krokiem po tym szlaku – zwłaszcza że na zabezpieczenia barierkami nie ma co liczyć.

Możecie być jednak spokojni. Jeśli chcecie – tak jak my – podziwiać piękne krajobrazy i skały o niezwykle wymyślnych kształtach, to możecie robić to w całkowicie bezpieczny dla siebie sposób. Są przygotowane „normalne” szlaki dla turystów, które pozwolą Wam na bezpieczny wypoczynek bez niepotrzebnego stresu. W końcu to wakacje, więc po co się dodatkowo denerwować?

Park Narodowy Death Valley

Groźnie brzmiąca nazwa parku może wzbudzać niepokój, gdy słyszy się ją pierwszy raz. Dolina Śmierci jest jednak obszarem w Kalifornii, który nie zalecamy omijać. Bowiem stanowi on największą depresję w Ameryce – najniższy położony punkt znajduje się 86 m p.p.m. Robi wrażenie, prawda?

Tam padł również światowy rekord temperatury powietrza (56,7 °C). Powietrze jest tak suche, że czujesz to przy każdym oddechu (wilgotność około 1%). Przestrzeń, jaka ukazała nam się przed oczami, gdy zbliżyliśmy się do parku, to widok zapierający dech w piersiach. Jakbyśmy nagle pojawili się na innej planecie. Pierwszy raz w życiu mogliśmy podziwiać tak nieziemski krajobraz. Ta powierzchnia, te góry i kolory – wszystkie te elementy tworzą Death Valley, po którym nigdy nie spodziewalibyśmy się, że nas tak oczaruje. A jednak.

Odwiedziliśmy trzy cudowne parki narodowe w USA. Każdy ma swój wyjątkowy klimat. Każdy również wzbudził w nas inne, tak samo pozytywne emocje. Nie moglibyśmy odradzić nikomu zobaczenia któregokolwiek z nich. Sami chcielibyśmy ponownie się tam znaleźć, aby poczuć się jak w innej rzeczywistości – zwłaszcza w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Jeśli planujecie zatem wycieczkę po Stanach, to parki narodowe są obowiązkowymi atrakcjami turystycznymi! Warto również dodać, że infrastruktura parków jest przygotowana na bardzo wysokim poziomie. Co prawda same parki są bardzo duże ale wszędzie przygotowane są drogi, parkingi i punkty informacyjne.

O autorze

Hej! Z tej strony Ania i Piotrek.Na blogu przedstawiamy relacje z naszych wyjazdów, które możecie traktować jako garść inspiracji do własnych podróży. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy :) więcej o nas