Północne Włochy samochodem: Wenecja

Pierwszym przystankiem naszej podróży samochodowej po Włoszech była wyjątkowa Wenecja, czyli miasto na wodzie.

Wenecja jest jednym z najoryginalniejszych miast. Jej niepowtarzalność sprawia, że trudno znaleźć dla niej odpowiednik w innej części świata. Jest ona bowiem położona w dużej części na wyspach, choć większość mieszkańców zamieszkuje ląd stały. Miasto to jest głównie kojarzone na całym świecie z zabawą karnawałową – oczywiście oprócz możliwości przepłynięcia gondolą z ukochaną osobą. Nie brakuje jednak w tym popularnym włoskim kurorcie zabytków, które nie powinny umknąć Twojej uwadze, gdy zdecydujesz się na jego odwiedzenie.

Lista obiektów wartych zobaczenia jest bardzo długa. Miłośników historii zafascynują przede wszystkim Muzeum Correr, Muzeum Gallerie dell’ Accademia czy Muzeum Sztuki Weneckiej XVIII w. Na uwagę zasługują pięknie zaprojektowane Bazyliki. XIV-wieczna Santa Maria Gloriosa dei Frari to jeden z największych obiektów kościelnych w Wenecji. Barokowa Santa Maria Della Salute jest natomiast widoczna już z daleka, dzięki charakterystycznej kopule. Łącząca wiele stylów architektonicznych Bazylika św. Marka – znajdująca się przy Placu św. Marka – wzbudziła nasz podziw, a wszystko przez rozmach, z jakim została wykonana. Wenecja jest kojarzona także z dwóch mostów: Westchnień oraz Rialto. Z pierwszym wiąże się historia skazańców, od których westchnień wzięła się obecna nazwa obiektu. Drugi natomiast robi ogromne wrażenie, zwłaszcza gdy wybierzemy się na rejs po słynnym Canal Grande. Przepływając pod Rialto, możemy podziwiać umieszczone tam reliefy, czyli rzeźbiarskie kompozycje. Most ten jest jednak cudownie prezentującą się konstrukcją, która stała się symbolem Wenecji i jej jednym z najstarszych zabytków.

Romantyczne miasto, jakim jest bez wątpienia Wenecja, zachęca do przyjazdu wielu turystów. Nasza samochodowa wyprawa nie mogła rozpocząć się lepiej. Odhaczamy, lecz nie zapominamy o urokach tej miejscowości.

Banksy na jednym z budynków

O autorze

Hej! Z tej strony Ania i Piotrek.Na blogu przedstawiamy relacje z naszych wyjazdów, które możecie traktować jako garść inspiracji do własnych podróży. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy :) więcej o nas