Zwiedzamy stolicę Kataloni, Barcelonę

Miasto wypełnione licznymi zabytkami, posiadające najpiękniejsze miejskie plaże na świecie oraz proponujące smaczną kuchnię i tętniące życiem kluby nocne.

Barcelona to miasto, które powinno spodobać się wielu turystom. Zapewnia odwiedzającym dostęp do rozmaitej rozrywki oraz daje możliwość zapoznawania się z historią. Aż dziewięć znajdujących się w stolicy Katalonii obiektów architektonicznych jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym siedem zaprojektował słynny architekt, Antoni Gaudi. W Barcelonie znajdują się liczne muzea, galerie sztuki, teatry czy opery. Według National Geographic oraz Discovery Channel są tutaj najpiękniejsze plaże miejskie na całym świecie. Ich łączna długość sięga 4.4 km. Barcelona posiada dziewięć plaż, z czego najpopularniejszą stała się Barceloneta, która licznymi restauracjami i możliwością uprawiania sportów wodnych zachęca do pobytu tysiące przyjezdnych. To właśnie przy niej znajduje się charakterystyczny wieżowiec W Barcelona, który pełni funkcję hotelu. Dla osób poszukających jednak możliwości zrelaksowania się w zacisznym miejscu możemy polecić plaże Llacuna lub Bogatell.

Jednym z najpopularniejszych obiektów w Barcelonie – co prawda wciąż nie ukończonym – jest secesyjny kościół Sagrada Familia. Jego budowa rozpoczęła się w 1882 roku, a ma zakończyć w 2026 roku. Projektantem świątyni jest wspomniany już Antoni Gaudi. Na uwagę zasługuje również Katedra Świętej Eulalii, która jest przepięknym reprezentantem architektury gotyckiej. Zaczęła być wznoszona w XIII wieku, a budowa zakończyła się dopiero w wieku XV.

Kolejnym wartym zobaczenia budynkiem jest pochodząca z XIX wieku Casa Batlló, która popularność zaczęła zyskiwać jednak po przebudowie na początku kolejnego wieku. Prace nadzorował Antoni Gaudi, bo któż by inny? Wyjątkowy styl, który miał współgrać z naturą, przykuwa wzrok praktycznie każdej osoby znajdującej się w pobliżu tej budowli. Przyglądając się jednak uważniej, można dostrzec, z jaką starannością zostały zaprojektowane nawet najmniejsze elementy konstrukcji. Całość robi ogromne wrażenie.

Podziwiać piękno architektury można przede wszystkim w Dzielnicy Gotyckiej, czyli Barri Gòtic. To znakomita szansa na zobaczenie wielu średniowiecznych budynków położonych w jednym miejscu. Liczba uliczek, które tworzą dosyć skomplikowany układ dzielnicy, daje szansę na organizację długiego, lecz bardzo ciekawego spaceru.

Stolica Katalonii proponuje turystom mnóstwo odmiennych atrakcji. Nie jest to miasto, które wywoła znużenie podczas zwiedzania. My jesteśmy nim wręcz oczarowani. Po wizycie w Barcelonie możemy stwierdzić, że odczuwamy równie pozytywne emocje, jakie były nam bliskie podczas pobytu w innych katalońskich miejscowościach. Wszystkie są wyjątkowe na swój sposób, a całościowo tworzą region, który z pewnością warto chociaż raz w życiu odwiedzić i poczuć klimat tam panujący.

Jeśli macie zatem okazję zaplanować sobie wypoczynek w Hiszpanii, nie zapominajcie o Katalonii. Czeka Was tam cudowny pobyt, co możemy z własnego doświadczenia zagwarantować.

O autorze

Hej! Z tej strony Ania i Piotrek.Na blogu przedstawiamy relacje z naszych wyjazdów, które możecie traktować jako garść inspiracji do własnych podróży. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy :) więcej o nas