Atrakcje południowej Islandii: Geysir, Midfoss, Kerid Crater, Reynisfjara 

Geysir

Geysir to nazwa jednego z największych gejzerów na świecie, który znajduje się w Geysir Geothermal Area na południu kraju, w pobliżu miasta Haukadalur. Gejzer ten słynie z tego, że co kilka minut wyrzuca wodę i parę na wysokość kilkudziesięciu metrów. Woda z Geysira ma temperaturę około 80°C, a para wodna wydobywająca się z jego wnętrza zawiera wiele różnych gazów, w tym dwutlenek węgla, siarkowodór i metan.

Geysir jest częścią większego systemu geotermalnego, który obejmuje wiele innych gorących źródeł i gejzerów. Najbardziej znany gejzer obok Geysira to Strokkur, który znajduje się w odległości kilku metrów od Geysira i wybucha co 5-10 minut.

Midfoss

Kerid Crater

Krater Kerid powstał około 3000 lat temu w wyniku wybuchu wulkanicznego. Ma on około 270 metrów szerokości i 55 metrów głębokości. Krater jest często odwiedzany przez turystów ze względu na swoje piękno i nietypowy wygląd. W przeciwieństwie do większości wulkanicznych kraterów, Kerid ma łagodne zbocza w kolorze czerwonej, pomarańczowej i szarej lawy, a na dnie krateru znajduje się jezioro z zieloną wodą.

Reynisfjara (Black Sand Beach)

Reynisfjara to piękna, czarna plaża znajdująca się w południowej części Islandii, w okolicach miasta Vík í Mýrdal. Charakterystyczną cechą plaży Reynisfjara są jej czarne, wulkaniczne piaski, które kontrastują z błękitem morza (oczywiście przy względnie ładnej pogodzie 😉 ) i wysokimi skalnymi formacjami. Najbardziej znane z tych formacji to Reynisdrangar, trzy duże skały wystające z morza, które według legendy są pozostałością po statku wikingów, który został zamieniony w kamienie przez siły natury. Wokół plaży znajdują się również malownicze klify, z których można podziwiać piękne widoki na ocean i okoliczne góry.

Jednym z najważniejszych elementów plaży Reynisfjara jest także jej historia. W okolicach plaży znajdują się ruiny starożytnego kościoła, który jest uważany za jedno z najważniejszych miejsc kultu w historii Islandii.

O autorze

Hej! Z tej strony Ania i Piotrek.Na blogu przedstawiamy relacje z naszych wyjazdów, które możecie traktować jako garść inspiracji do własnych podróży. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy :) więcej o nas