Nasz kilkudniowy wypoczynek podzieliliśmy na pewne części. Każda z nich to odwiedzenie innego miasta, a w żadnym z tych miejsc nie zabrakło zabytków wartych zobaczenia. Odwiedziliśmy Bystrzycę Kłodzką, Stare miasto w Kłodzku, Międzygórze czy miejscowości zdrojowe, np. Kudowę-Zdrój.
Plusem Bystrzycy Kłodzkiej jest strategiczna pozycja na mapie. Praktycznie jest położona w środkowej części ziemi kłodzkiej, więc do każdego z powyżej wymienionych przez nas miast droga jest podobna. O samej Bystrzycy Kłodzkiej możemy powiedzieć, że jest to bardzo piękny punkt na mapie Polski, w którym nie brakuje wielu wartych zobaczenia miejsc. Niestety, mamy także wrażenie, że miasto mogłoby być nieco lepiej zadbane. Gdyby zdecydowano się na pewne dofinansowanie, to Bystrzyca Kłodzka przyciągałaby jeszcze większe tłumy turystów.
Kłodzko jest natomiast miastem, które nie trzeba zbyt wielu osobom opisywać. Na jego popularność wpływa bogactwo oraz zróżnicowanie obiektów zabytkowych. Ogromne wrażenie robi Stare miasto, które zachowało do dziś praktycznie swój pierwotny układ. Warto na własne oczy zobaczyć zespół budowli w centrum Kłodzka. Nie należy zapominać o bastionowej twierdzy czy gotyckim moście na Młynówce. Terenów do spacerowania nie brakuje – czy to w samotności, czy całą rodziną.
Międzygórze
Kolejny punkt na naszej trasie to już nie miasto, lecz wieś, bo Międzygórze liczy około pół tysiąca mieszkańców. Oprócz spacerów wokół klimatycznych pensjonatów, naszym celem było wejście na Igliczną, pod szczytem której zostało wybudowane sanktuarium Marii Śnieżnej. Szlak nie był zbyt wymagający i prowadził głównie przez zalesione tereny. Jak na tak niewielką miejscowość jesteśmy pełni podziwu zagospodarowania tej przestrzeni. Przygotowanych szlaków turystycznych jest tutaj bardzo wiele. Ciekawostką jest fakt, że w Międzygórzu został nakręcony pierwszy odcinek popularnego serialu Czterej Pancerni i Pies, więc jest to miejsce obowiązkowe dla fanów tej produkcji. Dodatkowo znajduje się też pozostałość po skoczni narciarskiej z okresu międzywojennego.
Miejscowości zdrojowe
Ziemia kłodzka, a dokładniej obszar Kotliny Kłodzkiej obejmuje wiele miejscowości zdrojowych. Przyciągają one tysiące turystów ze względów zdrowotnych. O czym warto wspomnieć, to fakt, że każda z tych miejscowości jest oryginalna na swój sposób, np. Kudowa-Zdrój, którą odwiedziliśmy, słynie z wody leczniczej polecanej przy problemach z sercem czy układem krwionośnym, a uzdrowiska w Dusznikach-Zdrój są wskazanie dla osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego lub oddechowego. Miejscowości zdrojowe słyną również z pięknej architektury oraz zadbanych terenów zielonych. W Kudowie-Zdrój, oprócz parku zdrojowego, można zwiedzić Kaplicę Czaszek. Wszystkie miejscowości zdrojowe mogą być odwiedzane przez seniorów oraz całe rodziny, ponieważ nie brakuje tutaj wielu atrakcji turystycznych. Warto zobaczyć, jak zadbano o te miejsca, co przekłada się na niezwykle malownicze widoki.